I L K B Y T E

İlkbyte OwnCloud Kullanımı

OwnCloud Nedir?

OwnCloud, dosya barındırma uygulaması hizmeti sunan bir yazılım sistemidir. Yani OwnCloud kullanıcısına dosya paylaşımı yapabileceği, dosyaları saklayabileceği bir ortam sunar.

Malum günümüzde firmalar kendi içlerindeki bilgi teknolojileri (IT) sistemleri mimarisinde, altyapılarını oluşturmak için sunucu ve depolama sistemleri gibi çeşitli donanımlara sahip olma ihtiyacı duyar. Tam da bu noktada OwnCloud sistemi ihtiyaçları giderir. Firmalar kendi içlerindeki sunuculara ya da satın aldıkları bulut sunucusuna rahatlıkla OwnCloud’u kurabilirler. Bu sayede güvenli bir şekilde dosya paylaşımı yapılabilir.

OwnCloud ile çevrimiçi belge düzenleyebilir, paylaşabilir, eş zamanlı olarak ekip arkadaşlarınızla dosyalar üzerinde çalışabilir, takvim/ kişi senkronizasyonu sağlayabilir ve çok daha fazlasını da yapabilirsiniz. Üstelik tüm bunlara hiçbir ek yazılıma ihtiyaç duymadan bir web tarayıcısı kullanılarak erişebilirsiniz. Ayrıca ulaştığınız tüm dosyaları kullandığınız cihaz için senkronize edebilirsiniz.

OwnCloud, piyasadaki benzerleri Google Drive ve Dropbox gibi bulut depolama alanı sunar. Depolama mantığı da diğerleriyle benzer nitelikte olsa da OwnCloud rakiplerine oranla çok daha güvenlidir. Çünkü açık kaynak kodlu ve özgür bir yazılımdır.

OwnCloud sunucu yazılımı Linux’a ücretsiz olarak ve istemci yazılımı Windows, OS X veya Linux çalıştıran bilgisayarlara rahatlıkla kurulabilir. Android ve iOS için mobil uygulamaları da mevcuttur.

PHP tabanlı programlama olup JavaScript dillerinde yazılan, MySQL, SQLite, MariaDB, PostgreSQL vs. veri tabanlarını kullanarak web üzerinde çalışan açık kaynak kodlu bir bulut depolama yazılımı olduğunu da ayrıca söylemeden geçmeyelim. OwnCloud’un özelliklerinin listesi ise oldukça uzun.

OwnCloud Sunucuları Özellikleri İle Yapabilecekler

 • ✔ Mevcut yapınızda (On-Premise) olan sunucun üstüne ownCloud’un güvenlik duvarı dışına çıkmadan kurabilirsiniz.
 • ✔ Mobil cihazlara (Android, Apple iOS) ve masaüstü bilgisayarlara (Windows, Linux, MacOs) kurulur. Ayrıca senkronize desteği alınabilir.
 • ✔ Harici depolama ve şifreleme ile güvenli saklama yapılabilir.
 • ✔ Takvim, Galeri ve Kişi Listesi gibi ek özellikleri bulunur.
 • ✔ URL adresleri kısaltma desteği vardır.
 • ✔ PDF, Resim, Metin, Word dosyaları vb. için düzenleme ve dosya önizleme desteği bulunur.
 • ✔ Anti-virüs uygulaması ve taraması ile güvenlik sağlar. 3Party anti-virüs desteğine sahiptir.
 • ✔ LDAP / Active Directory entegrasyon desteği ile çalışır. Buna ek olarak WebDAV desteği de sağlar.
 • ✔ Kullanıcıya özel veya gruplar için dosya paylaşma özelliği bulunur.
 • ✔ Yeni kullanıcılar için örnek dosya oluşturmayı sağlar.
 • ✔ Gelişmiş kota yönetimi ile sınırlara dikkat eder ve kişiye özel kota ayarlanabilir.
 • ✔ Dosya arama ve sürüm ekleme yapılabilir.
 • ✔ Eylem günlüğü özelliği ile her işlemi izlemeye olanak tanır (Dosyaya bağlı eylemler, hangi dosyaya kim ne zaman erişti, kim sildi vb.)
 • ✔ REST API paylaşımı yapılabilir.

Görüldüğü üzere OwnCloud kullanıcısını memnun etmeye yönelik pek çok özelliğe sahiptir. Tabii sistem kullanımı arttıkça kullanıcı ile aradaki iletişim de gelişmesi kaçınılmaz. Yani daha güncel ve tatmin edici özelliklerin eklenmesi de beklentiler arasında.
Mesela yakın gelecekte, Go’da sıfırdan yeniden yazılan bir OwnCloud olan “OwnCloud Sonsuz Ölçeğinin” yanı sıra, Vue.js’ye dayalı yeni, ayrıştırılmış bir kullanıcı arabirimi sunulacak. Bu yenilikler OwnCloud’u çok daha kararlı, güvenli ve hızlı hale getirileceğinin de haberini verelim.
Güncelin ve bu tip sistemlerin meraklısı olanların OwnCloud’u bir incelemesini de tavsiye ederiz. Bakarsınız kısa süre sonra beklediğimizden de harika işlere imza atar.

Kurulum

Sunucu siparişi ekranında Hazır uygulamalar bölümünden Mattermost’u seçebilirsiniz.

Siparişiniz hazır hale geldikten sonra ip adresinizi tarayıcıya yazdığınızda sizi böyle bir ekran karşılayacaktır.

Gerekli bilgileri girdikten sonra devam edebilirsiniz.

Sonraki adımda sizden bir team oluşturmanız istenecektir, kuruluşunuz yada takımınız için bir isim girebilirsiniz.


Artık istediğiniz şekilde kullanıcılar, oda’lar ekleyip ekibinizle iletişim halinde olabilirsiniz. Mattermost, Android ve ios cihazlar için uygulama desteği sunduğu için mobil olarakta kullanabilirsiniz.

Mattermost sunucunuzu oluşturmak için tıklayın

 • Etiketler:
 • ilkbyte OwnCloud

Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış

Yorum Ekleyin

Yorumunuzu göndermek için oturum açın veya hesabınız yoksa kaydolun.

Giriş Yapın