I L K B Y T E

İlkbyte Mattermost Kullanımı

İlkbyte Mattermost Kullanımı

Mattermost

Günümüzde özellikle pandemiyle birlikte merkeziyetsiz çalışma düzenine geçiş yapıldı ve iş uygulamalarının kullanımı arttı. Bu uygulamalar karmaşık iş planlarının düzenlenmesi, iş akışının kontrol edilmesi, uzaktan çalışanlar ve ekip içerisindeki iletişimin sağlanması için de kritik öneme sahip. Bu noktada hangi uygulamanın şirketiniz çıkarlarıyla paralel gittiğini, ekibiniz ya da çalışanlarınız için uygun olduğunu tespit edebilmeniz gerekir. Bahsettiğimiz uygulamalardan biri de Mattermost.

Mattermost, ekip içi iletişimi kolay ve sorunsuz hale getirmek için özel olarak tasarlanmış bir tür anlık iletişim platformudur. Açık kaynak kodlu bu uygulama üzerinden ekibinizle sohbet edebilir, dosya alışverişi yapabilir, mesaj atabilir ve hatta başlıklar halinde sohbetlerinizi sınıflandırabilirsiniz.

Mattermost’u Slack ve Microsoft Teams gibi uygulamalara alternatif olarak gösterebiliriz. Tabii bu uygulamalardan bağımsız olarak pek çok farklı avantajı da bulunur. Mesela en önemli avantajlarından biri açık kaynak kodlu oluşu sayesinde kullanımının ve özelleştirilmesinin oldukça kolay oluşu. Böylece Mattermost, verilerinizin yönetiminde daha fazla şeffaflık, daha fazla güç ve çok daha fazla özerklik sağlar. Ayrıca diğer uygulamalara göre daha ekonomik olduğunu da söyleyelim.

Entegrasyona uyumlu yapısı sayesinde uygulama, herhangi bir araca bağlı kalmadan kurumsal mesajlaşma deneyiminizi ihtiyaçlarınıza göre genişletebilmenizi ve ölçeklendirebilmenizi sağlıyor. Örneğin Mattermost’u Windows, Linux, Mac, Android, iOS ve daha fazlasıyla uyum içinde çalıştırmanız mümkün. Yönetimi ve uygulamayı yükseltmesi de kolaydır. Sisteminizi ihtiyaçlarınıza göre kolayca güncelleyebilir ve bakımını yapabilirsiniz. Üstelik Giphy, Jenkins, JIRA, Gitlab ve Redmine dahil olmak üzere birçok canlı topluluk uygulamasına ve entegrasyonuna kolaylıkla uygulama üzerinden erişebilirsiniz.

Kullanım Kolaylığı

Uygulamanın kullanımı ise aslında Slack ile oldukça benzer. Yani eğer daha önce Slack kullandıysanız Mattermost’a adapte olmanız uzun sürmeyecektir. Burada da hem gruplarla hem de çalışma arkadaşlarınızla doğrudan mesajlaşabilirsiniz. Mattermost uygulaması üzerinden ekipler, kanallar, genel ve özel görüşmeler ve hatta belirli toplantı gündemleri oluşturabilirsiniz. Çoğu işbirliği aracında olduğu gibi, dosyaları paylaşabilir, içerik arayabilir ve günlük e-posta trafiğinize de bu sayede azaltabilirsiniz.

Uygulamanın kullanıcılarına sunduğu diğer önemli avantajlarından biri ise çoklu dil desteği bulunması. Hatta eş zamanlı çeviri özelliği ile iletişim akışlarını kolaylaştırabilirsiniz. Uygulamanın bu önemli özelliği pek çok benzer uygulamayı gölgede bırakmış olabilir.

Uygulama içinde resim ve bağlantı paylaşmanın yanı sıra emoji ve zengin metin biçimlendirmeleri bulunur. Ayrıca ses ve video paylaşmanız da olanak tanır. Üstelik meşgul olduğunuzda bildirimlerinizi kapatıp kendinizi sessize alabilirsiniz. Yani biraz da olsa kahve molalarınızın tadını sesizlik eşliğinde çıkarabilirsin.

Daha Özel, Daha Gizli

Mattermost, dünya çapındaki mühendislik ekiplerinin yanı sıra Uber ve önde gelen oyun markaları gibi farklı sektörler için de popüler bir seçim haline çoktan geldi. Ayrıca Savunma Bakanlığı, sağlık sektörü, askeri sektörler gibi son derece hassas verileri işleyen alanlarda bulunanlar için de sıklıkla tercih edilen bir uygulama. Savunma Bakanlığı’ndan askeriyeye kadar gizliliğin önem teşkil ettiği alanlarda bu uygulamayı kullanılır kılan en önemli özelliği ise tabii ki yüksek güvenlik standartları. Mattermost bünyesinde güvenliğiniz üzerinde çalışan özel bir ekip vardır. Kullanıcısına sağladığı yüksek güvenlik avantajı sayesinde veriler kuruluş ağınızın dışarısına çıkmaz. Böylelikle başkalarını tarafından gizlice dinlenme ya da verilerin çalınması konusunda endişe duymanıza gerek kalmaz.

Mattermost, özel gereksinimleri olan ve ciddi gizlilik endişeleri duyan işletmeler için önde gelen işbirliği uygulaması seçeneklerinden biridir. Çünkü Mattermost’un gizlilik yaklaşımı, işletmelerin ihtiyaç duyduğu kontrol ve gizliliğe uyumluluk sağlar. Ayrıca açık kaynak kodu düzenli olarak sızma testlerinden geçer ve çoklu oturum açmaya da erişim olanağı sunar. Bununla birlikte, AES-256 şifrelemesi kullanılarak TLS şifrelemesi desteklenir. Bu tüm verilerinizin korunduğu anlamına gelir. Ayrıca ,zinsiz girişleri algılayabilir ve sıklıkla arşivleme yapar. Çok faktörlü kimlik doğrulaması da mevcuttur.

Bu yıla kadar Mattermost, kendi gelirini ve bir açık kaynak topluluğunun desteklerini kullanarak neredeyse fon almadan faaliyet gösteriyordu. Fakat son dönemlerde şirketin mesajlaşmaya olan benzersiz yaklaşımı 50 milyon USD finansman desteği kazanmasını sağladı. Bu finansman desteği ile ilerleyen yıllarda Mattermost, Slack ve Teams ile rekabet etme şansını yakalamış oldu. Mattermost’un gelecek yıllarda kendini nasıl geliştireceği merak konusu olmaya devam edecek gibi…

Kurulum

Sunucu siparişi ekranında Hazır uygulamalar bölümünden Mattermost’u seçebilirsiniz.

Siparişiniz hazır hale geldikten sonra ip adresinizi tarayıcıya yazdığınızda sizi böyle bir ekran karşılayacaktır.

Gerekli bilgileri girdikten sonra devam edebilirsiniz.

Sonraki adımda sizden bir team oluşturmanız istenecektir, kuruluşunuz yada takımınız için bir isim girebilirsiniz.


Artık istediğiniz şekilde kullanıcılar, oda’lar ekleyip ekibinizle iletişim halinde olabilirsiniz. Mattermost, Android ve ios cihazlar için uygulama desteği sunduğu için mobil olarakta kullanabilirsiniz.

Mattermost sunucunuzu oluşturmak için tıklayın

  • Etiketler:
  • ilkbyte Mattermost

Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış

Yorum Ekleyin

Yorumunuzu göndermek için oturum açın veya hesabınız yoksa kaydolun.

Giriş Yapın