I L K B Y T E

İlkbyte AzuraCast Nedir ve Nasıl Çalışır

İlkbyte AzuraCast Nedir ve Nasıl Çalışır

AzuraCast Nedir ve Nasıl Çalışır?

AzuraCast; ücretsiz ve açık kaynaklı bir web radyosu yönetim paketidir. Kendi kendine barınabilen bu paket aynı zamanda hafif, güçlü ve kolaylıkla erişilebilirdir. Kullanmak için daha şimdiden bir sürü neden verdi değil mi? Tüm bunların üzerine bir de AzuraCast’ın gönüllüler tarafından oluşturulup sürdürülen ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılım olduğunu da ekleyelim.
Buster “Silver Eagle” Neece tarafından inşa edilen ve sürdürülen AzuraCast, her türdeki ve boyuttaki web radyo istasyonu için çalışabilir durumda. Ayrıca geniş bir kullanıcı kitlesi elde etmek için olsa gerek en uygun fiyatlı radyo istasyonlarında bile çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Fakat eklemeden geçmeyelim AzuraCast’ı yüklemek için Linux kabuk terminali hakkında temel bilgilere sahip olmak gerekir. Yazılım her ne kadar geniş hedef kitlesiyle herkese hitap etmek istese de belirli teknik bilgilere sahip olmayan kullanıcıları için hedefledikleri başarıyı sunamayabilir.
AzuraCast, Apache lisansı sürüm 2.0 altında lisanslanmıştır. Şu anda beta sürümünde olan yazılım, herhangi bir ana bilgisayarda (önerilen) Docker aracılığıyla kurulabilir. Ayrıca Ubuntu 16.04 ve 18.04 LTS sürümlerini çalıştıran Ubuntu sunucularındaki yalın donanım kurulumunu da destekler.
Kurulduktan sonra, radyo istasyonunun her yönü AzuraCast’ın web arayüzü aracılığıyla yönetilebilir. Yeni bir sunucudan radyo, bu yeni istasyonunu dakikalar içinde çalışır duruma getirebilir. Tüm bunların ardından da medya, çalma listeleri, DJ’ler ve daha fazlasını basit web arayüzünden kolayca yönetebilir hale gelir. Sonuç olarak kolay kurulum aracı ve güçlü web arayüzü dakikalar içinde tamamen işlevsel bir web radyo istasyonunu başlatmayı mümkün kılar.

Sağladığı Avantajlar

Günümüzde birçok web radyo istasyonu AzuraCast kullanmakta. Bunun en önemli sebebi Azurcast’ın ücretsiz ve açık kaynak bir yazılım olması. Tabii bu geniş kullanım ağını tek bir sebebe bağlayamayız.
Bazı teknik bilgilere hakim olmak gerekse de benzer yazılımlara göre kullanım kolaylığı bu yazılımın sıkça tercih edilmesinin temellerinden. Ayrıca AzuraCast aktif bir gelişim sürecindedir ve neredeyse her gün yeni özellikleri ve hata düzeltmelerini görülebilir.
Dünyanın dört bir yanındaki radyo istasyonları; modern kod tabanı (en uygun fiyatlı VPS çözümlerinde bile ışık hızında çalışan), küresel kitle kaynaklı yerelleştirmeler ve platformlar arası esneklik (Docker için tam anahtar teslimi destek dahil) göstermesi sebebiyle istasyonlarına güç sağlamak için AzuraCast kullanmayı tercih eder.
AzuraCast kullanımının kolay olduğundan bahsetmiştik. Yazılımsal taraftan bakıldığında aynı zamanda verimli bir yönetim sağlar ve önemli şeylere odaklanmak için olanak yaratır. Mesela AzuraCast ile web istasyonu medyalarını yönetebilir, müzikleri klasörler halinde organize edebilir ve müziği tarayıcınızda önizleyebilmek mümküdür. Belirli zamanlarda çalmak üzere programlanmış genel veya özel rotasyon çalma listeleri bile oluşturabilir. Ayrıca sistem dinleyicinin müzik isteklerini kabul edebilir, zaman içinde istasyonunun dinleyicilerini tüm yönleriyle takip edebilir ve her şarkının dinleyici listenizdeki etkisinin raporlarını görüntüleyebilir . Yani süreçleri organize etmek konusunda da yazılım, güçlü destek sağlar.
Son olarak entegre web kancasını kullanarak çalışmaları TuneIn, Discord gibi kanallarla ortaklaşa ilerletebilmeyi sağladığını da ekleyelim. Tabii AzuraCast IOS, Windows veya Android cihazlarda kullanılabilir. Yazılımın bugün piyasadaki çoğu cihazla uyumlu olması da gelecekte isminin çok daha fazla duyulacağının bir göstergesi gibi…

AzurCast’da Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Tüm bu avantajlarından sonra akla ilk gelen AzurCast’ın güvenlik konusunda yapılabilecekler oldu değil mi? Öncelikli olarak sunucunun GitHub deposunda en son kodla güncel tutulması güvenlik, hata düzeltmeleri ve yeni özellik sürümleri için şiddetle tavsiye edilir. Yaygın olmamakla birlikte güncellemeler beklenmeyen sorunlara veya veri kaybına sebebiyet verebilir. Bu yüzden en iyisi istasyonaki medya dosyalarını her zaman ikinci bir konumda yedeklemek.

Kurulum

Sunucu siparişi ekranında Hazır uygulamalar bölümünden AzurCast’u seçebilirsiniz.

Siparişiniz hazır hale geldikten sonra ip adresinizi tarayıcıya yazdığınızda sizi böyle bir ekran karşılayacaktır.

Bu ekranda gireceğiniz bilgiler sizin artık yönetici hesabınız olacaktır. Bilgilerinizi girdikten sonra işlemlerinizi başlatabilirsiniz.


Artık istediğiniz şekilde radyo yayınları ekleyebilirsiniz.

AzurCast sunucunuzu oluşturmak için tıklayın

  • Etiketler:
  • AzurCast ilkbyte

Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış

Yorum Ekleyin

Yorumunuzu göndermek için oturum açın veya hesabınız yoksa kaydolun.

Giriş Yapın