I L K B Y T E

HA Cluster Nedir?

HA Cluster Nedir?

Giriş

Bu rehberde HA Cluster ve temel HA Cluster yapılandırmaları hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Bölüm 1: HA Cluster Nedir?

HA kümeleri, aslında ilgili servisin farklı bir node veya ağ üzerinde yedeklenmesi ile oluşturulan küme yapılarıdır.


Bölüm 2: HA Cluster Hangi İş Yüklerinde Tercih Edilir?

HA kümelerinde ilgili servis genellikle farklı ancak aynı sistem gereksinimlerini karşılayan altyapılar üzerinde yeniden oluşturulur, ve ilgili servisin iki node de senkronize çalışması sağlanır. Dolayısıyla oldukça maliyetlidir. Bu nedenden ötürü genellikle normal iş yüklerinde tercih edilmez. Kesintiye uğramaması gereken, hayati önem taşıyan, kritik iş yüklerinde HA küme yapısı tercih edilir.


Bölüm 3: HA Cluster Yapısının Oluşturulmasında Dikkat Edilmesi Gereken Temel Faktörler

HA kümelerinde, master ve slave nodeler farklı ağ ve kaynak altyapısında çalıştırılmalıdır. Aksi durumda olası ağ veya ana makine sorununda HA kümeniz işlevsiz kalacaktır.

HA kümelerinde servisler senkronize şekilde çalışmalı, nodeler birbirleri ile haberleşebilmelidir. (Senkronizasyon yüksek ağ trafiği oluşturabileceğinden ötürü ilgili nodelerin ağ adresleri güvenlik duvarlarının yapılandırmasında beyaz listeye eklenmelidir.)

HA kümeleri olası bir durumdan önce kontrol altında test edilmelidir. Örneğin master node’nin ağ trafiği kesilmeli ve HA kümesinin davranışı incelenmelidir. Aynı test master node de elektrik kesintisi veya donanım sorunu oluşturularak birden fazla test gerçekleştirilmelidir.Yük devretme gecikmesi kontrol edilmeli, minimuma indirilmek üzere gerekli optimizasyonlar sağlanmalıdır.


Sonuç

Bu rehberde HA kümeleri ve dikkat edilmesi gereken unsurlara değindik. Son olarak tercihen, doğal afet gibi durumlardan etkilenmemek için slave nodenizi farklı bir ülkede barındırmanız yararlı olacaktır.

  • Etiketler:
  • HA Cluster Nedir

Yorumlar

Hiç Yorum Yapılmamış

Yorum Ekleyin

Yorumunuzu göndermek için oturum açın veya hesabınız yoksa kaydolun.

Giriş Yapın