Sunucu kurulum ne kadar süre içerisinde tamamlanır?

Otomasyon sistemi tarafından oluşturulan sunucuların yaklaşık kurulum süresi 45 saniyedir. Ancak seçilen işletim sistemi veyahut hazır uygulamalar bu süreyi uzatabilirler. Aynı zamanda işletim sisteminin halka açık güncelleme sunucularında yaşanabilecek yavaşlıklar da süreyi uzatabilmektedir. 45 Saniye yaklaşık olarak verilen bir tahmini değer olup garanti edilen bir değer değildir.

Sunucularımın yedekleri alınıyor mu? Güvende miyim?

Yedekleme kullanıcı tercihine göre yine kullanıcı tarafından otomasyon sisteminde tanımlanarak yapılan bir işlemdir. Biz yedeklerinizden ve verilerinziden sorumlu değiliz, bizim sorumluluğumuz otomasyon dahilinde size sunduğumuz hizmetlerle sınırlıdır. Yedek oluşturmak veya zamanlanmış bir görev ile sürekli yedek alma işlemini yapmak otomasyon sisteminde tercihinizle mümkündür.

Sunucum gelebilecek DDoS saldırılarına karşı güvende mi?

Anti-DDoS firewall hizmeti ücretsiz olarak sunulan bir hizmet değildir. Talep etmeniz üzere otomasyon sistemi üzerinden satın alına işlemi yapabilirsiniz. Satın alma işleminde sunucunuzun IP adresleri değiştirilecektir. Bununla ilgili teknik tüm detayları otomasyon sisteminde Anti-DDoS bölümünden erişebilirsiniz.

Başka bir veri merkezinde bulunan sunucumu taşır mısınız?

Hayır, Servislerimizin tümü için yönetim kullanıcılarımızın sorumluluğundadır. Bizler, kullanıcılarımıza sadece işimiz ile ilgili konularda destek verebilirken, bunun dışındaki tüm konularda ücretli veya ücretsiz herhangi bir destek hizmetimiz bulunmamaktadır.

Türkiye’de barınan sunucum için bu fiyatlara nasıl hizmet alabiliyorum?

Fiyatlarımızın normalin çok altında olması sizleri endişelendirmesin. Biz bu fiyatlarla sizlere hizmet sunabilmek adına geliştirdiğimiz ilkbyte.com projesinde her iş sürecini yerli ve milli son teknoloji otomasyon ile sizlere sunuyoruz. Hizmetlerin sunumunda insana dayalı bir işlem olmamasından dolayı fiyatlarımız normalin çok altındadır.

Seçtiğim hazır şablon uygulamalar ile ilgili teknik destek alabilir miyiz?

Biz sadece kendi işimiz ile ilgili konularda sizlere teknik destek hizmeti sunabiliriz. Buda fiziksel sunucu arızaları, network sistemi ile ilgili sorunlar ile otomasyon sistemimizi kapsamaktadır. Bunun dışında tüm konularda yönetim, kullanım sorumluluğu sizdedir. Açık destek için soru/cevap bölümümüzü ve bilgi kaynağı bölümümüzü inceleyebilirsiniz.

Uygulamaların lisanslama modellerini kontrol ediyor musunuz?

Evet, sadece açık kaynak kodlu hazir şablon uygulamaları yayındadır. Açık kaynak kodlu bu uygulamaların lisanslama modellerine göre (Apache 2.0, MIT ve benzeri..) ticari kullanılabilirlik bilgileri sizlere e-posta olarak gönderilmektedir. Tüm uygulamaların kullanımlarından doğabilecek sorumluluk siz değerli kullanıcılarımızın sorumluluğundadır.

Kendi uygulamamı ilkbyte.com otomasyon sisteminde yayınlayabilir miyim?

Uygulamanız açık kaynak kodlu ve ücretsiz ise bu konuda bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Ücretli olan uygulamalar hakkında yakın bir gelecekte hazır uygulama şablonlarının yanında market sekmesi ekleyerek ücretli uygulamaların da yayınlanmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Neden fiyatlarımız Türk Lirası olarak verilmiyor?

Hizmetlerimizin sunulmasında kullanılan ham madde ve malzemelerin tümünün dövize endeksli olması nedeni ile Türk Lirası cinsinden hizmet sunmak sadece bir pazarlama argümanı olmaktan öteye gidemeyecektir. Eğer bunu yapmış olsaydık kur riskini fiyatlarımıza yansıtmak zorunda olacağımızdan gelecekte katlanılacak maliyete bugünden katlanmak zorunda kalırken, fiyatlarımızda döviz kuruna göre sürekli değişkenlik gösterecekti.

Neden hesap bakiyelerimizi Türk Lirası cinsinden tutuyorsunuz?

Türk muhasebe sisteminde döviz ile hesap bakiyesi tutulması karşılığında döviz kurunun değişiklik gösterdiği her dönemde oluşan kur farkını sizlere fatura etmemiz gerektiğinden dolayı kullanıcılarımızı yormayacak ve ülkemiz muhasebe sistemine en uygun yöntemin şimdiki sistemin olmasından kaynaklanmaktadır.

Kredi kartı bilgilerimin saklanması ne kadar güvenli?

Kredi kartı bilgileriniz ödeme kuruluşu tarafından PCI DSS standartlarına göre saklanmaktadır. Şirketimiz herhangi bir kullanıcının kredi kartı bilgilerini direkt olarak kendi sistemlerinde saklamaz. Girilen kredi kartı bilgileri ödeme kuruluşuna gönderilir ve karşılığında kredi kartınız için ödeme çekilmesine olanak sağlayan benzersiz bir hash kodu elde edilir. Tarafımızda tutulan bu hash kodu ile kartınızdan sizin belirlediğiniz seçimlerinize göre ödeme çekilir. Tüm bu işlemler oldukça güvenli olduğu gibi asla şirket çalışanlarımız veya herhangi bir gerçek kişi tarafından da kart bilgileriniz görüntülenemez.

Hizmet saatlik olarak ücretlendirilirken neden bir aylık depozit alıyorsunuz?

Depozit bedeli hizmetin ifasından önce alınan güvence bedelidir. Hizmet kullanım şartlarına uygun olarak sunucunuzun kullanmadığınız zamanlarını ve kaynaklarını herhangi bir gizli saklı, kurallara bağlı bir sebep olmaksızın iade alabilirsiniz. Hesap bakiyenizde bulunan paraları ödeme yaptığınız son ödeme kanalından hesabınıza iadesini de talep edebilirsiniz. Hesap iadelerinde banka komisyonları tarafımızca ödenir, size iade edilecek ödemeden herhangi bir kesinti yapılmamaktadır.

Hizmetlerin bazılarında ücret saatlik değil aylık alınmakta, nedeni nedir?

Ücretlendirmeler sistem planlamasına göre belirlenmekte, bu nedenle bazı ek hizmetlerimizin fiyatlandırması sadece aylık yapılabilmektedir. Bizim tarafımızdan üretilmeyen bazı hizmetler de tedarikçiler tarafından saatlik satılmadığı için ücretlendirme aylık olmaktadır. Teknolojik gelişmeler doğrultusunda bazı ek hizmetlerin sistem planlamasının ileriki gelecekte saatlik ücretlendirmeye dönüştürülmesi söz konusu olabilir.

Çağrı merkeziniz benim sizi aramama izin vermiyor, nedendir?

Sahip olduğunuz hesapların ayarlarında yer alan çağrı merkezi erişimi aktif olmadıkça çağrı merkezimizi arayamazsınız. İzinli olmayan numaralar tarafından arama yapılamadığı gibi izinli olan numaraların bilgi almak dışında hesabınızda bir işlem yaptırması için de her kullanıcıya özel olan PIN numarası oluşturmuş olması gerekir.

Hesabımda tanımlı diğer kullanıcıların işlemlerini takip edebilir miyim?

Hesap kullanıcılarının yaptığı tüm aktiviteler IP adresleri ve işlemin yapıldığı tarih ile birlikte kayıt altında tutulmaktadır. Bu kayıtlara hesap sahipleri erişebilmektedir. Hesap sahipleri aktivite kayıtlarına hesap ayarları bölümünden erişebilirler.

Hesabımda tanımlı diğer kullanıcılar tanımlı kartımla ödeme yapabilir mi?

Ödeme sayfasını görüntüleme yetkisine sahip tüm kullanıcılar tek tıkla ödeme yöntemi ile kartınızdan belirlediği tutarda hesabınıza bakiye yüklemesi yapabilirler. Kullanıcılar kredi kartı bilgilerinizi asla göremezler, sadece tanımlı kredi kartı bilgisinin bir kısmını görüntüler ve kredi kartının hangi hesap kullanıcısına ait olduğunu görürler.

Hesabımıza sadece ofis içerisinden erişilmesini sağlamak mümkün mü?

Evet, bir IP adresi veya IP aralığı yada birden farklı IP adresi ve aralığı belirterek kontrol paneline girişleri kısıtlamanız mümkündür. Birden fazla ofisiniz var ise bu şekilde hesap kullanıcısı olarak eklediğiniz şirket çalışanlarınızın şirket dışından otomasyon sistemine erişimini kısıtlayabilirsiniz.

Birden fazla hesabım var, kazandığım hediye puanlar yanlış hesaba yansıyor!

Soru/Cevap bölümünde kazandığınız puanlarınız kullanıcı olarak varsayılan hesabınıza yansıtılmaktadır. Eğer varsayılan hesaptan başka bir hesaba puanlarınızın yansıtılmasını isterseniz varsayılan hesabınızı değiştirmeniz gerekir.