İçerikler


  Ubuntu Vesta Kontrol Panel Kurulumu

  24.08.2020 15:31

  Vestacp Nedir

  Vestacp bir kontrol panelidir. Bu kontrol paneli ile websitelerinizi barındırabilir. Barındırdığınız websitelerinizin kontrolünü sağlayabilirsiniz. Vesta kontrol panelinde çok fazla websitesi barındırmanızı tavsiye etmem barındırmanızı tavsiye edeceğim website sayısı en fazla 10‘dur. Vestacp yeni başlayanlar ve az sayıda web sitesi barındırmak isteyen kişiler için idealdir.

  VestaCP Kurulumu

  Vesta Kontrol panelinin kurulumu oldukça basittir. Fakat kurulumdan sonra yapılması gereken birkaç ayar vardır. Bu ayarları yapmadığınız taktirde sorunlar yaşayabilirsiniz. Vestacp’nin mailleri genel olarak sorunlu olduğu için kurulumda email servisi olmadan kuracağız.

  1. Adım - SSH Bağlantısı

  SSH Bağlantınız ile ilkbyte sunucunuza root yetkisi ile bağlanın.

  2. Adım - VestaCP Kurulumu

  SSH Bağlantısını kurduktan sonra kuruluma başlayabiliriz. Aşağıdaki komutları terminal ekranımızda yazarak başlıyoruz.

  curl -O http://vestacp.com/pub/vst-install.sh
  

  bash vst-install.sh --nginx yes --apache yes --phpfpm no --named yes --remi yes --vsftpd yes --proftpd no --iptables yes --fail2ban yes --quota no --exim no --dovecot no --spamassassin no --clamav no --softaculous no --mysql yes --postgresql no
  

  Bu adımdaki bilgileri doldurduktan sonra ortalama 10 - 15 dakika içerisinde vesta kontrol paneli kurulacaktır. Kurulum aşamasında size bazı sorular sorabilir. Çıkan soruları default(varsayılan) ayarlarında bırakın. Enter ile bütün soruları atlayın (varsayılan ayarında bırakmış olursunuz).

  3. Adım - VestaCP Arayüzü

  VestaCP Kurulumu tamamlandığında aşağıdaki gibi size giriş bilgileriniz verecektir.

  Bu bilgileri kullanarak web arayüzüne giriş yapabilirsiniz. Arayüz oldukça basit ve sadedir. Kurulum bilgilerinde yazan ip adresi linkini tarayıcıda açıyoruz ve bize verilen kullanıcı adı, şifre ile giriş yapıyoruz. Bu adımdan sonra bütün ayarlarınız kullanıma hazır haldedir. İlk kurulumda arayüz ingilizce olmasına rağmen hesap ayarlarınızdan arayüzü türkçe yapma imkanınız bulunmaktadır.

  4. Adım - VestaCP Önemli Not

  Vestacp kurulum tamamlandıktan sonra dns serverları düzgün çalışmamaktadır. Bu sorunu çözmek için ise Üst menüde bulunan PACKAGES bölümüne giriyoruz. Orada bulunan kullanacağımız bütün paketleri açıyoruz. Hepsinde DNS-Template seçeneğini child-ns olarak değiştiriyoruz. Herhangi bir sorun olmadan dns serverlarınız çalışacaktır.

  5. Adım - phpMyAdmin Kurulumu

  Bütün herşeyi düzgün yaptığınız taktirde herhangi hata almadan vestacp sorunsuz çalışacaktır. Web Bölümünden istediğiniz websitelerini sisteme ekleyip yönetebilirsiniz.

  Yorumlar

  Hiç Yorum Yapılmamış


  Yorum Ekleyin