İçerikler


  Tek Tıklama ile LEMP Kurulumu

  Tek Tıklama ile LEMP Kurulumu

  Giriş

  Web sitenizi sunucunuzda yayınlamak için, web sitenizin bileşenlerine bağlı olarak çeşitli yazılımlar kurmanız gerekmektedir. Bu yazılımlar bir veri tabanı motoru, web server ve sitenizin kullanmış olduğu yazılım dilidir. Bu rehberimizde bu yazılımları bünyesinde barındıran, PHP sitelerinizi rahatlıkla barındırabileceğiniz LEMP paketini, İlkbyte tek tıkla kurulumu kullanarak yalnızca birkaç dakika içerisinde kuracağız.

  Sunucularım Sayfasına Erişim Sağlayın

  Sunucumuza LEMP kurulumu yapabilmek için öncelikle sunucularımızı listelediğimiz ve yönettiğimiz sunucular sayfasına erişim sağlayalım.

  Sunucunuzun Yönetim Sayfasına Erişim Sağlayın

  Sunucunuzun yönetim sayfasına, sunucularım sekmesine giriş sağladıktan sonra, ilgili sunucunun bulunduğu satırın en sağındaki Yönet sayfası ile giriş sağlayabilirsiniz.

  Yeniden Kurulum Menüsüne Girin

  Tek tıkla LEMP kurulumu için, sunucunuzun yeniden kurulumu gereklidir. Bu tüm verilerinizi kaybetmenize neden olacak, lütfen yedek almayı ihmal etmeyin.

  Hazır Uygulamalar Menüsüne Erişin

  Yeniden kurulum sayfasında iki adet menü görmelisiniz. Bu menülerden Hazır Uygulamalar menüsünü seçin.

  Kurulacak Hazır Yazılımı Seçin

  Hazır yazılımlar menüsünden kuracak olduğumuz yazılımı seçelim. Bu rehberde LEMP kuracağımızdan ötürü, LEMP’i seçerek devam ediyoruz.

  Giriş Bilgilerini Belirleyin ve Kurulumu Başlatın

  Bu adımda sunucumuz için giriş bilgilerini belirleyeceğiz. Güçlü bir parola seçimine özen gösterin, sunucunuz public bir web sunucusu olacağından ötürü, siber saldırılara maruz kalma potansiyeli oldukça yüksektir.

  Kurulum için yazılı olarak onayımızı’da verdikten sonra, kurulum işlemini başlatabiliriz.

  Kurulumun Tamamlanması

  Kurulum oldukça hızlı bir şekilde tamamlandı. Kurulumun sorunsuz bir şekilde tamamlanmış olduğundan emin olmak için tarayıcı çubuğunuza IP adresinizi girin ve ENTER tuşuna tıklayın.

  Kurulum sorunsuz bir şekilde tamamlanmış ise Welcome to nginx! Yazısını görmelisiniz. Eğer gördüyseniz, kurulumunuz sorunsuz bir şekilde tamamlandı demektir.

  Varsayılan olarak Nginx default dizini /var/www/html/ olarak ayarlıdır. Web sitenizin dosyalarını ilgili dizine atarak, web sitenizi public hale getirebilirsiniz.

  Web siteniz için bir veri tabanı oluşturmanız gerekirse MySQL root bilginize /etc/mysql/debian.cnf yolundaki dosyadan erişebilirsiniz.

  SONUÇ

  Bu içeriğimizde ilkbyte üzerindeki sunucumuza yalnızca birkaç tıklama ile LEMP kurulumunu basit,hızlı ve pratik bir şekilde gerçekleştirdik. Web sunucumuzun çalışıp, çalışmadığını test ettik. Sırada yalnızca web sitenizi yüklemek ve yapılandırmak kaldı!

  Yorumlar

  Hiç Yorum Yapılmamış


  Yorum Ekleyin