İçerikler


  İlkbyte Saatlik Sunucu Ücretlendirmesi ve Vergilendirme Hakkında Bilgiler

  29.10.2018 16:51

  Hesap Bakiyesi ile Ödeme

  Tüm ilkbyte.com kullanıcıları satın alacağı ürün ve hizmetler için hesaplarına önceden bakiye yüklemiş olmaları gerekir. Hesap bakiyelerinde bekletilen bedeller kur farkından oluşabilecek muhasebe işlemlerinin önüne geçmek ve kullanıcıların çalıştıkları bankalara doviz işlemleri nedeni ile komisyon ödemesine engel olmak için Türk Lirası cinsinden tutulurken ürün ve hizmetler daha rekabetçi fiyatlar ile hizmet sunabilmek adına döviz kuru üzerinden ücretlendirilmektedir. Ücretlendirme satın alınan hizmetin o güne ait merkez bankası döviz kuru üzerinden hesaplanarak hesap bakiyesinden düşülür.

  Hesap bakiyesinde beklemede olan kullanılmayan bedeller neden belirtmeksizin, kesintisiz olarak tarafınıza istediğiniz bir zamanda iade edilebilmektedir. İadeler ödeme yapılan kanallar üzerinden geri gönderilir. Örneğin, hesap bakiyesine ödeme eklerken kullanılan kredi kartına veya havale ve EFT yapılan banka hesabına iade işlemi yapılır. Başka bir kişi, kurum veya karta iade söz hiçbir şekilde yapılmamaktadır.

  Saatlik Ücretlendirme

  Bu uygulama sadece sunucu ve ayrıca belirtilmiş olan ek hizmetlerde uygulanan ücretlendirme biçimidir. Saatlik ücretlendirme, ülkemizde sektörümüzü bu tür ücret tahsilatı konularında koruyan bir yasa bulunmadığından kötü niyetli kullanıcılardan korunmak amacı ile sunucu hizmetinin ortalama bir aylık ücreti (Tam olarak 730 saatlik ücret) depozito olarak alınarak yapılmaktadır. Bu nedenle hesap bakiyenizde sunucu oluşturmak için sayfada belirtilen aylık depozito tutarı kadar para olması gerekmektedir.

  Hizmet her 730 saatte bir defa yenilenmektedir. Yenileme esnasında hesabınızda bakiye bulunmaması durumunda sunucunuz otomatik olarak silinmektedir. Bu nedenle hesabınızda bakiye bulundurmanız gerekmekte veya kredi kartı tanımlaması yaparak oluşturduğunuz her bir sunucu için ayrı, ayrı olacak şekilde kredi kartı ödeme yetkisi etkinleştirmeniz gerekir. Bu işlem sunucu yönetim sayfasında “Ayarlar” kısmında yer alır.

  Satın alınmış sunucu hizmeti 730 saati doldurmadan önce iptal edilir ise başta peşin olarak alınan 730 saatlik ücretin kullanılmayan kalan kısmı hesap bakiyenize iade edilir. Yapılacak iade işleminde bazı istisnalar dışında kesinlikle kesinti uygulanmamaktadır. Kesintilere dair istisnalar, adil kullanım esasına uymayan kullanıcılar için uygulanan kurulum kesintileri ile aylık olarak belirtilmiş internet trafik kotasının tüketim miktarına göre oluşan kesintilerdir. Tüm bu detayları diğer kesintiler başlığında görüntüleyebilirsiniz.

  Diğer Kesintiler

  Sunucu silme işlemi esnasında karşınıza çıkan “Diğer Kesintiler” isimli USD para birimi üzerinden görünen kesintiler, kurulum ücretleri ve aylık olarak belirtilmiş trafik kotasının tüketim miktarına göre oluşan kesintilerdir.

  Sunucuların kurulması adil kullanım esasına dayalı olarak ücretsiz yapılmaktadır. Adil kullanımı ihlal eden kullanıcılar için kurulum ücreti $1.00 olarak belirlenmekte, sunucu zamanından önce silinir ise bu tutar iade edilecek tutardan düşülmektedir. İade edilecek tutar $1.00 tutarından daha az ise ek ücret talep edilmez ve ücret iadesi yapılmaz.

  Gününden önce tüketilmiş trafik kotaları ile ilgili kesintiler varsa satın alınmış ek trafikler düşülerek kalan trafik miktarının bir saate oranla aylık trafik miktarını aştığı her 100GB için yapılmaktadır.

  Hesap kalanı her 100 GB için $0.50 ücretlendirilmektedir. 101 GB için 200 GB ücretlendirilecektir. Diğer kesintiler hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

  Ek Ürün ve Hizmetler

  Aksi ayrıca belirtilmediği sürece tüm ek ürün ve hizmetler aylık olarak fatura edilir ve hizmeti aylık olarak kullanacağınız varsayılır. Bu nedenle aylık ücretlendirilen hizmetlerin iptalinde hesap bakiyesine iade yapılmaz.

  Yedekleme, snapshot gibi sunucunun ayrılmaz bir parçası olan ek hizmetlerde ücretlendirme sunucu aylık depozit bedeli üzerinden önceden belirlenen bir yüzdelik hesap ile yapılmaktadır. Örneğin her snapshot sunucu aylık hizmet bedelinin %10’u kadardır. Bu durumda $5 sunucu için bir snapshot sakladığınızda aylık olarak ödemeniz gereken ücret $0.5 olacaktır.

  AntiDDoS Firewall veya lisans kiralama gibi hizmetler farklı sunucular üzerine transfer edilebilirken yedekleme ve snapshot haklarınız farklı sunucular üzerine transfer edilememektedir.

  Ek ürün ve hizmetler ile ilgili ilkbyte sadece kendi ürettiği hizmetler hakkında sizlere teknik destek sunabilmektedir.

  Vergilendirme ve Faturalar

  Resmi faturalandırma hizmetin ifa edilmesi ile kesilir. Bu nedenle önce hizmeti kullanır, kesinleşen kullanım sürenizden sonra e-fatura kesilir ve tarafınıza e-posta ile gönderilir. Hesabınıza yüklediğiniz ve boşta duran bakiyeler yine bu sebeple depozito hükmündedir. Hesap bakiyenizde bulunan ödemeleri herhangi bir kesinti, komisyon, zaman aşımı ve benzeri bir durumla karşılaşmaksızın geri iade alınabilir.

  Kullanıcılarımızın kolayca hesap yapabilmeleri adına otomasyon sisteminde, web sitemizde gördüğünüz tüm fiyatlandırmalara vergiler dahil edilmiştir. İLKBYTE projesi 4691 sayılı “Teknoloji Geliştirme Bölgeleri” kanunu kapsamında %18 yasal KDV’den muaftır. Sunucu servisleri dışında tüm hizmetler için KDV istisnası bulunmaz. Örnek: Firewall hizmeti, lisans kiralama hizmeti vb.

  Daha fazla bilgi için tarafımıza talepler sayfası üzerinden soru sormak için lütfen çekinmeyiniz.

  Yorumlar

  Buğra Ö. 05.11.2018 21:30

  Mantıklı ve güzel bir sistem. Kötüye kullanım olmasaydı deneme amaçlı saatlik alım da güzel olabilirdi.

  Sefa I. 03.12.2018 17:23

  direk sonuca odak lı yıllık alım yapamıyor muyuz?

  Mahmut O. 23.03.2019 21:47

  Türkiye’de saatlik sistemle sunucu kiralama hizmetleri veren otoriter ve güvenilir firmalar yok denecek az iken, böyle bir proje çok mantıklı olmuş. Fakat neden saatlik ücretlendirmede sadece aylık depozito sistemi var? Haftalık depozito, hatta -mümkünse- 3 günlük depozito sistemi olsa, daha ekonomik ve bu projeyle tanışmamış olanlar için ilgi çekici olurdu.

  Serkan T. 15.10.2019 15:20

  Şuna windows desteği eklerseniz gayet iyi olur. Çünkü geliştiricilerin biraz eli mahkum.

  BURAK G. 08.12.2020 11:48

  ”“”“”“”“”“”“”“”“”“”“”“”“”“”“”

  Mustafa Z. 25.02.2021 22:52

  Saatlik ücretteki kasıt iptal edildiğinde kullanılmayan saatin geri iadesi mi ? Yoksa server’ın request almadığı zamanlar uykuya geçip kapanması mı? Öyle bir şey var mı ?


  Yorum Ekleyin